Sosyal Medya'da Takip Edin
Kütahya | 23:07 (Gmt +3) Hava Durumu
Kütahya’da İş Kurmak
Aramak İstediğiniz Kelimeyi Giriniz"/>
+
Yatırımımı neden Kütahya'da yapmalıyım?

Kütahya, gelişim seviyelerine göre sıralanmış 6 bölge arasında 4. bölgede yer almakta ve oldukça yüksek miktarda yatırım teşviki sunmaktadır. Ayrıca, kentin avantajlı bir coğrafi konumu vardır. Kütahya, İstanbul, Kocaeli ve Bursa gibi gelişmiş fakat doyum noktasına ulaşmış dolayısıyla yeni yatırımcılar için arazi tesis etmekte zorlanan kentlere oldukça yakındır. Bu durum Kütahya'yı hem yerel hem de uluslararası yatırımlar için cazip bir yer haline getirmektedir. İlde beş tane organize sanayi bölgesi bulunmaktadır ve gelişmiş ulaşım ve altyapı tesisleri, sosyal ve kültürel aktiviteleri ile Kütahya, yaşamak için güvenli ve huzurlu bir yer sunmaktadır.

+
Kütahya’da nerede yatırım yapmalıyım?

Kütahya Merkez OSB, Kütahya 2. OSB, Gediz OSB, Tavşanlı OSB ve  Kütahya Altıntaş Zafer OSB’den oluşmak üzere Kütahya ilinde 5 adet Organize Sanayi Bölgesi bulunmaktadır. Yatırımlarınızı bu OSB’lerde gerçekleştirebileceğiniz gibi kamu arazilerinde veya özel arazilerde de gerçekleştirebilirsiniz.

+
OSB dışında yatırım yapmayı düşünmeli miyim?

Yatırımlarınızı OSB dışında da gerçekleştirebilirsiniz. Ancak, OSB içinde yatırım yaptığınız takdirde, OSB yönetimi tarafından sağlanan düşük işletme maliyetlerinden yararlanabilir ve yatırım teşviklerinden daha yüksek oranlarda yararlanabilirsiniz.

+
Kütahya'da ne tür şirketler ve/veya sektörler vardır?

Kütahya, metalik olmayan mineral ürünler, özellikle seramik ve porselen üretimi hususunda uzun ve kendine özgü bir geleneğe sahiptir ve bu sektör Kütahya sanayisinde hala en yaygın sektördür. Katma değer, üretim değeri ve istihdam oranı açısından değerlendirildiğinde, metalik olmayan mineral ürünlerin üretimi endüstrisinin ilde başat konumda olmasının nedeni de yine bu köklü gelenektir. İlde mevcut olan diğer önemli sektörler ise, gıda ürünleri imalatı, otomotiv yan sanayi, fabrikasyon metal ürünleri imalatı, tekstil endüstrisi ile kimyasal ve kimyasal ürünlerin imalatıdır.

+
Mevcut altyapı yatırım yapmak için elverişli mi?

Kütahya'daki 5 OSB'den 4'ünde, elektrik, doğalgaz, su ve ulaşım hatları dâhil olmak üzere mevcut altyapı, yatırımlar için hazır ve elverişlidir. Zafer OSB’nin imar planı tamamlanmış olup altyapı çalışmalarının kısa süre içinde başlaması beklenmektedir.

+
Kütahya'nın ulaşım imkânları nasıldır?

Kütahya demiryolu, karayolu ve havayolu taşımacılığında oldukça avantajlı konumdadır. Şehir merkezi ile ilçeler ve çevre bölgeler arasında çok şeritli karayolları bulunmaktadır. Kütahya, büyük metropollerden karayoluyla 3 saat, havayoluyla ise İstanbul'dan 45 dakika ve Avrupa'dan 3 saat uzaklıktadır. Kütahya en yakın limana 200-350 km uzaklıktadır.

+
Kütahya'daki işim için uygun personel bulabilir miyim?

Kütahya'da gençlerin işgücü piyasasının gerektirdiği nitelikleri elde edebilmelerini sağlamak üzere 18 meslek lisesi, 6 mesleki eğitim merkezi ve iki tane üniversite bulunmaktadır. Uygun personeli bulmak için yardıma ihtiyaç duymanız halinde, Kütahya YDO’ya talepte bulunabilirsiniz. Kütahya YDO size bu doğrultuda uygun bağlantılar kuracaktır.

+
Kütahya yaşamak için pahalı bir şehir midir?

Türkiye'nin farklı bölgelerinde satın alma gücündeki farklılıkları belirlemek amacıyla hazırlanan Bölgesel Satın Alma Gücü Paritesine (2017) göre, Türkiye ortalaması 100 puanken TR33 Bölgesi’nin (Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa ve Uşak) puanı 98’dir. Bu değerlendirmeye göre, TR33 Bölgesindeki illerde yaşam nispeten ucuz, satın alma gücü ise yüksek Türkiye ortalamasının üstündedir.  

+
Kütahya’da sosyal hayat nasıldır?

Kütahya, işlerinizi hızlı bir şekilde halledebileceğiniz ve zamanınızı sosyal aktiviteler için ayırabileceğiniz Ege bölgesinde yer alan küçük ve huzurlu bir şehirdir. Kafeleri, sinemaları, parkları, alışveriş merkezi ve hemen her ilçesinde düzenlenen çeşitli festivalleriyle, burada yaşamın tadını kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Yemyeşil doğası, şehrin hem sakinlerine hem de açıkhava etkinlikleri yapmak isteyen ziyaretçilere sunduğu en çarpıcı özelliklerden biridir. Ayrıca Kütahya ziyaret edilecek yerler açısından oldukça zengindir. 7000 yıllık tarihi geçmişi sayesinde, önceki medeniyetlerden kalan sayısız kültürel ve doğal varlığın kalıntıları Kütahya'yı adeta kutsar ve tarihi sokaklarında yürürken geçmişin izlerini rahatlıkla hissedebilirsiniz.

+
Kütahya’da eğitim imkanları nasıldır?

Kütahya'da, öğrencileri günümüz dünyasının gerektirdiği bilgi ve becerilerle donatmayı, öğrencilerin insan haklarına dayanan sosyal ve kültürel nitelikler edinmelerini ve fiziksel, zihinsel, ahlaki, manevi yönlerini geliştirmeyi amaçlayan, ilköğretim okulları, ortaokullar, liseler, mesleki ve teknik okullardan oluşmak üzere toplamda 581 tane okul bulunmaktadır. İlde ayrıca Kütahya Dumlupınar Üniversitesi ve Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesinden oluşmak üzere 2 adet üniversite bulunmaktadır. Bu üniversiteler, Bu üniversiteler, öğrencilerini bilimsel araştırma ve sosyal sorumluluk bilinci içinde çeşitli alanlarda mesleki niteliklere sahip olacakları şekilde yetiştirmektedir.

+
Kütahya’da sağlık hizmetleri yeterli midir?

Kütahya’da sağlanan sağlık hizmetlerinin oldukça kapsamlı ve iyi durumdadır. Kütahya’da, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesine bağlı bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, kâr amacı gütmeyen 6 Devlet Hastanesi, 2 Özel Hastane ve çeşitli klinikler, poliklinikler ve sağlık ocakları bulunmaktadır.

+
Şirket kurabilmek için hangi belgelere ihtiyacım var?

Gerekli belgeler, kurmayı planladığınız şirketin türüne göre değişecektir.